AJURWEDA


Ajurweda – to tradycyjna medycyna indyjska. Termin „ajurweda” jest zÅ‚ożeniem sÅ‚ów „ajuh" – „życie” oraz „weda”, czyli „wiedza o życiu” lub „przebieg życia”. Ajurweda zajmuje siÄ™ zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Jest jednym z niewielu systemów medycyny tradycyjnej, wykorzystujÄ…cych chirurgiÄ™. Åšwiatowa Organizacja Zdrowia w peÅ‚ni uznaje ajurwedÄ™ (tak samo, jak np. tradycyjnÄ… medycynÄ™ chiÅ„skÄ…) za naukÄ™ medycznÄ…. AjurwedÄ™ uważa siÄ™ za najstarszy system leczniczy na Å›wiecie, który w 1979 roku zostaÅ‚ uznany za koncepcjÄ™ zdrowia i terapii przez ÅšwiatowÄ… OrganizacjÄ™ Zdrowia (WHO). System ajurwedy jest przez medycynÄ™ konwencjonalnÄ… uznawany za medycynÄ™ komplementarnÄ….
Osoby praktykujÄ…ce ajurwedÄ™ podchodzÄ… holistycznie do czÅ‚owieka, podkreÅ›lajÄ… znaczenie zachowania równowagi ciaÅ‚a i ducha oraz zwracajÄ… uwagÄ™ na wpÅ‚yw otoczenia spoÅ‚ecznego oraz warunków Å›rodowiskowych na ludzkie zdrowie.
​
WedÅ‚ug ajurwedy wszystko skÅ‚ada siÄ™ z piÄ™ciu żywioÅ‚ów. Wyróżnia ona: eter, powietrze, ogieÅ„, wodÄ™ i ziemiÄ™. Znajdować siÄ™ majÄ… one we wszystkich elementach Å›wiata, przejawiajÄ… siÄ™ jednak na różne sposoby i w różnym natężeniu. Istoty żyjÄ…ce posiadajÄ… jeszcze jeden element (prana). Prana to siÅ‚a życiowa, podstawowa energia odpowiadajÄ…ca za fizyczne, umysÅ‚owe i duchowe zdrowie oraz siÅ‚Ä™.
Równowaga w ajurwedzie dotyczy wszystkich aspektów życia: ciaÅ‚a, ducha, umysÅ‚u. Nie jest bowiem możliwe prawdziwe zdrowie ciaÅ‚a, jeÅ›li choruje umysÅ‚. Podobnie nie jest możliwy spokój umysÅ‚u, gdy niedomaga ciaÅ‚o. WspóÅ‚czesna zachodnia medycyna dopiero teraz odkrywa, jak duży wpÅ‚yw na zdrowie i życie ludzi ma ich stan psychiczny, nastawienie do otoczenia, a nawet myÅ›li. MÄ™drcy ajurwedy wiedzieli to już tysiÄ…ce lat temu. Twierdzili, że kondycja umysÅ‚u i kondycja ciaÅ‚a sÄ… Å›ciÅ›le powiÄ…zane. Z jednej strony umysÅ‚ jest odpowiedzialny za zaburzenia naturalnej równowagi i to dziÄ™ki niemu, jego aspiracjom fundujemy sobie choroby (np. żyjÄ…c wbrew sobie i naturze). Ale z drugiej strony to od umysÅ‚u i Å›wiadomoÅ›ci zależy powodzenie w leczeniu, czyli przywracaniu równowagi ciaÅ‚a.
POLECAMY
Prosimy o cierpliwość. Strona w budowie