top of page

AJURWEDA

stirnol-gfb2738f94_640_edited.jpg
spices-g91995dd65_640.jpg

Ajurweda – to tradycyjna medycyna indyjska. Termin „ajurweda” jest złożeniem słów „ajuh" – „życie” oraz „weda”, czyli „wiedza o życiu” lub „przebieg życia”. Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Jest jednym z niewielu systemów medycyny tradycyjnej, wykorzystujących chirurgię. Światowa Organizacja Zdrowia w pełni uznaje ajurwedę (tak samo, jak np. tradycyjną medycynę chińską) za naukę medyczną. Ajurwedę uważa się za najstarszy system leczniczy na świecie, który w 1979 roku został uznany za koncepcję zdrowia i terapii przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). System ajurwedy jest przez medycynę konwencjonalną uznawany za medycynę komplementarną.


Osoby praktykujące ajurwedę podchodzą holistycznie do człowieka, podkreślają znaczenie zachowania równowagi ciała i ducha oraz zwracają uwagę na wpływ otoczenia społecznego oraz warunków środowiskowych na ludzkie zdrowie.

Według ajurwedy wszystko składa się z pięciu żywiołów. Wyróżnia ona: eter, powietrze, ogień, wodę i ziemię. Znajdować się mają one we wszystkich elementach świata, przejawiają się jednak na różne sposoby i w różnym natężeniu. Istoty żyjące posiadają jeszcze jeden element (prana). Prana to siła życiowa, podstawowa energia odpowiadająca za fizyczne, umysłowe i duchowe zdrowie oraz siłę.
Równowaga w ajurwedzie dotyczy wszystkich aspektów życia: ciała, ducha, umysłu. Nie jest bowiem możliwe prawdziwe zdrowie ciała, jeśli choruje umysł. Podobnie nie jest możliwy spokój umysłu, gdy niedomaga ciało. Współczesna zachodnia medycyna dopiero teraz odkrywa, jak duży wpływ na zdrowie i życie ludzi ma ich stan psychiczny, nastawienie do otoczenia, a nawet myśli. Mędrcy ajurwedy wiedzieli to już tysiące lat temu. Twierdzili, że kondycja umysłu i kondycja ciała są ściśle powiązane. Z jednej strony umysł jest odpowiedzialny za zaburzenia naturalnej równowagi i to dzięki niemu, jego aspiracjom fundujemy sobie choroby (np. żyjąc wbrew sobie i naturze). Ale z drugiej strony to od umysłu i świadomości zależy powodzenie w leczeniu, czyli przywracaniu równowagi ciała.

 POLECAMY 

Prosimy o cierpliwość. Strona w budowie

bottom of page