top of page

AKUPUNKTURA I AKUPRESURA

Screenshot 2023-07-26 at 18-29-44 Photo by Katherine Hanlon on Unsplash.png
Screenshot 2023-07-26 at 18-32-28 Photo by Antonika Chanel on Unsplash.png

Akupresura i akupunktura – te dwie techniki masażu są do siebie bardzo podobne i wywodzą się z medycyny chińskiej. Ich podstawę stanowi energia życiowa qi oraz ying i yang. Pomagają nie tylko zredukować napięcie mięśni, ale i wyleczyć niektóre schorzenia. Wbijanie igieł w różne punkty na ciele stosuje się w akupunkturze, podczas gdy akupresura opiera się na nacisku (ucisku) przede wszystkim palcami i w ten sposób prowadzi do osiągnięcia efektu leczniczego.

Akupunktura jest metodą leczenia polegającą na wprowadzaniu ostro zakończonych i cienkich igieł wykonanych ze stali, miedzi lub srebra w punkty akupunkturowe, które leżą wzdłuż meridianów, czyli kanałów energetycznych. Można wyodrębnić dwanaście głównych par meridianów, do których przyporządkowane są odpowiednie narządy. Natomiast punkty akupunkturowe znajdują się w całym ciele człowieka. Najczęściej jednak masuje się wybranych kilka punktów spośród kilkudziesięciu najpopularniejszych. Wybór punktów akupunkturowych opiera się na właściwym rozpoznaniu choroby. Akupunktura nie skupia się jednak na jednostce chorobowej, ale na człowieku jako całości. Schorzenia wielu narządów nie są traktowane jako oddzielne choroby, ale wskazują na pewną reakcje łańcuchową, w której jedna choroba jest następstwem innej. Akupunktura jest więc systemem, który przywraca i podtrzymuje zdrowie, dzięki wkłuwaniu igieł w określone miejsca na ciele. Nakłucia pobudzają organizm, przywracając go do równowagi.

Akupresura jest techniką bardzo podobną do akupunktury, ponieważ także opiera się na pracy z kanałami energetycznymi. W akupresurze nie używa się jednak igieł. Efekty lecznicze uzyskiwane są poprzez ucisk odpowiednich punktów na ciele, co stymuluje krążącą w ciele energię. Ucisk wykonywany jest za pomocą masażu palcami, igłą taoistyczną wykonaną z mosiądzu, ale bez nakłuwania skóry lub poprzez przyklejanie na specjalne plastry okrągłych ziaren, albo wałków.

Obie metody leczenia są już obecnie uznane przez medycynę zachodnią i stosowane m.in. w poradniach leczenia bólu.

 POLECAMY 

Prosimy o cierpliwość. Strona w budowie

bottom of page