top of page

ARTETERAPIA

9.jpg
Zrzut ekranu 2022-04-28 o 11.51.59.png

Arteterapia, czy inaczej artterapia, to - jak nazwa wskazuje - terapia przez sztukę. Dokładniej, jest to rodzaj psychoterapii, która wykorzystuje różne dziedziny artystyczne. Pozytywny wpływ sztuki na psychikę człowieka znany jest od dawna. Sam Sigmund Freud postulował doniosłą rolę twórczości artystycznej w badaniu treści nieświadomości. W Polsce, na początku XX w. metodą tą zajmował się wybitny pedagog i etyk, prof. Stefan Szuman, a po nim krakowski onkolog, prof. Julian Aleksandrowicz, który wprowadził tę technikę do szpitali jako uzupełnienie tradycyjnych metod kuracji.

Działania artystyczne są sposobem na wyrażenie siebie. Należy podkreślić, że w arteterapii nie trzeba mieć żadnych uzdolnień w kierunku określonej dziedziny sztuki, to nie ma znaczenia. Działanie terapeutyczne ma sam proces twórczy.

Terapia sztuką jest skuteczna zwłaszcza w przypadku osób mających kłopoty z komunikacją werbalną, zmagających się z depresją, nerwicami, zaburzeniami lękowymi, leczących uzależnienia lub u ludzi, którzy po jakiejś traumie starają się powrócić do normalnego funkcjonowania, może być także z powodzeniem stosowana jako terapia uzupełniająca w procesie leczenia chorób somatycznych, np. nowotworów. 

Jak działa arteterapia? Ekspresja artystyczna powoduje w człowieku uczucie wyzwolenia, można to określić jako oczyszczenie. Polega to na tym, że w pewnym momencie, gdy intensywnie i z zaangażowaniem pracujemy nad swoim dziełem, "puszczają" blokady emocjonalne, nagromadzone emocje znajdują w końcu ujście, lęki ustępują, zmniejsza się napięcie. To sprawia, że pacjent zyskuje większą łatwość w uwalnianiu emocji, ale i sam zaczyna uświadamiać sobie podłoże swoich problemów, choroby, a to z kolei jest początkiem pozytywnych zmian i uzdrowienia.

 POLECAMY 

Anna Olszewska

- Hari Om

uzdrawianie przez malowanie

Jestem artystką, malarką Vedic Art, maluję intuicyjne obrazy duszy między innymi z kamieniami mocy oraz energetyczne mandale osobiste. Wiele moich obrazów znajduje się u prywatnych kolekcjonerów dzieł sztuki. Moje prace można zobaczyć podczas corocznych wystaw we Wrocławiu i Warszawie lub na mojej stronie. Prowadzę ceremonie i trzymam kręgi kobiet, organizuję autorskie warsztaty uwalniania emocji oraz wzmacniania procesu samouzdrawiania, podczas których korzystam z arteterapii. Wciąż poszerzam swoją wiedzę z zakresu medycyny niekonwencjonalnej, ukończyłam liczne kursy z ziołolecznictwa, naturoterapii, hydroterapii, koloroterapii z światłoterapią. W swojej praktyce wykorzystuje pracę z czakrami i kryształami. Interesuję się również radiestezją (specjalizuję się w radiestezji terapeutycznej). Od 2020 roku jestem na szamańskiej drodze uzdrawiania.

Zapraszam Państwa na prowadzone przeze mnie zajęcia stacjonarne we Wrocławiu lub zajęcia online na platformie Zoom pt. "Uzdrawianie przez malowanie". Ponieważ sama przeszłam proces diagnozy onkologicznej, samotnego macierzyństwa, pracy w korporacji - wiem z czym mierzy się współczesny człowiek i jak ważne jest zadbanie o Twój poziom energetyczny.

Te warsztaty to przede wszystkim wglądy w siebie, najwięcej jest w nich czucia i odkrywania siebie. Malowanie to przyjemny sposób, uwalniania emocji, który jako narzędzie sprawdza się doskonale! 

W kontaktowaniu się ze sobą pomogą medytacje, które poprowadzę. Spotkanie z farbami dla każdego będzie innym doświadczeniem i inną podróżą. Nie zastanawiaj się nad tym, czy potrafisz malować lub kiedy ostatni raz to doświadczenie gościło w Twoim życiu. Nie chodzi o to, żeby namalować obraz, lecz o to, żeby wyrazić siebie, uwolnić i transformować emocje. Nie ma znaczenia, jaki będzie efekt końcowy, jak to będzie wyglądało, lecz ile Ciebie i Twojej energii przepłynie poprzez kolory. Nie ważny jest cel podróży, lecz droga, która do niego prowadzi.

Dlaczego warto?

Praktycznie natychmiast obniża poziom odczuwanego stresu.

Jest to doskonałe narzędzie do uwalniania emocji, które trudno jest wyrażać werbalnie.

Malowanie intuicyjne pobudza kreatywność, pozwala uwolnić własny potencjał skrywany pod ograniczeniami i schematami, w które zostaliśmy wrzuceni dawno temu przez programy społeczne.

Jest to pierwszy krok, pokazujący w jak łatwy sposób można przezwyciężać swoje lęki mówiące o tym, że czegoś nie potrafię.

Malowanie intuicyjne pomaga uwolnić blokady „nie umiem"; „nie potrafię” zapisane w podświadomości.

Buduje zaufanie do siebie i otwiera na prowadzenie intuicji, która zawsze wie, jeśli tylko wyłączymy oceniający umysł.

Będąc w procesie twórczym, wchodzimy w pewien rodzaj medytacji, uwalniając umysł od myśli, osadzając się w tu i teraz. 

Medytacje, które poprowadzę skontaktują Cię z podświadomością, odkryjesz co się w niej skrywa

Wzmocnisz naturalne siły swojego organizmu, możesz uwolnić przyczynę powstawania chorób.

W celu umówienia terminu proszę o kontakt przez moją stronę.

Katarzyna Szymczak

praca z mandalą

i energią twórczą

Praca z mandalą jest wyjątkową okazją do transformowania i uwalniania wszelkich napięć i blokad, elementem dialogu z podświadomością w bezpiecznych warunkach, jednocześnie będąc bardzo koncentrującym i odprężającym narzędziem. Mandala skupia to co jest w naszym wnętrzu i pozwala na wgląd do treści wcześniej nieuświadomionych, które mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.
Ta praktyka zmniejsza napięcie wywołane stresem, daje dostęp do przeżywanych emocji, umożliwia rozpoznanie potrzeb i przekraczanie ograniczeń, pogłębia kontakt z intuicją.

 

Mandale towarzyszą mi w życiu od 20 lat. Są elementem mojego osobistego rozwoju i transformacji w procesie zdrowienia. Definiuje mnie głęboka obecność w życiu i intuicja, z którą jestem mocno skontaktowana. Na swojej ścieżce rozwoju osobistego i duchowego praktykowałam wiele metod obejmujących pracę z ciałem fizycznym, mentalnym i emocjonalnym oraz energią (mam za sobą kursy medytacji, uważności, oddechu). Jestem praktykiem metody Soul Body Fusion, jogi, tańca 5Rytmów® według Gabrielle Roth oraz świadomości ciała w oparciu o metodę BMC (Body Mind Centering®) i "Mandali świadomości ciała" Mary Bond. Przeszłam ustawienia hellingerowskie, trening Expand the Box i proces Głębokiej Adaptacji z wykorzystaniem narzędzi Possibility Management. Dziś staję po stronie życia z pełną odpowiedzialnością i miłością.

Prowadzę zajęcia grupowe i indywidualne.
 

bottom of page