
TERAPIA ŚPIEWEM


Śpiewoterapia jest to nic innego, jak wykorzystanie śpiewu w celach terapeutycznych zarówno w przypadku chorób/dolegliwości psychicznych, jak i fizycznych. Oczywiście terapia śpiewem jest możliwa jedynie w wypadku osób, które mogą sobie pozwolić na umiarkowany wysiłek fizyczny oraz zdolności intelektualne nie są upośledzone. Śpiewoterapia to forma muzykoterapii praktycznej, czyli pacjent nie jest jedynie odbiorcą muzyki, lecz ją tworzy, a to wszystko przy wsparciu trenera wokalnego, który staje się terapeutą.
Śpiewoterapia – dla kogo jest przeznaczona? Tutaj warto podzielić schorzenia i dolegliwości na fizyczne oraz psychiczne.
Fizycznie wszelkie dolegliwości związane z aparatem głosowym oraz artykulacyjnym, a więc niedowład strun głosowych, mięśni krtaniowych, przyblokowane rezonatory, krzywa przegroda nosowa, osłabienie mięśni twarzowych, brak panowania nad mimiką, choroby układu oddechowego, spłycenie oddechu, powikłania dotyczące oddechu po różnego rodzaju chorobach, a także po wypadkach, przykurcze mięśni międzyżebrowych, nadmierne napięcie przepony, astma, choroby serca, a nawet jąkanie. Śpiew poprzez konieczność mocnej aktywizacji narządów wchodzących w skład aparatu artykulacyjnego (w tym języka), krtani, strun głosowych, przestrzeni rezonacyjnych, mięśni mimicznych, przepony oraz mięśni oddechowych może wspomóc rehabilitację lub poprawić niektóre dolegliwości fizyczne.
Śpiewoterapia idealnie sprawdza się w wypadku problemów natury psychicznej, jako uzupełnienie terapii, forma ekspresji, uspokojenia, a także poprawienia koncentracji. Śpiew poprawia stan zdrowia w wypadku zaburzeń osobowości paradoinalnych, schizoidalnych, antyspołecznych, lękowych, a także świetnie się sprawdza w wypadku osób cierpiących z powodu: osobowości unikającej, wysoce wrażliwej, borderline, nerwic, nerwic natręctw, zaburzeń obsesyjno – kompulsyjnych, narcystycznych i innych. Śpiew koi ból egzystencjonalny, wewnętrzne cierpienie osób, które zmagają się z depresją. Każde zaburzenie charakteryzuje się innymi cechami, potrzebami, problemami – śpiew oraz nauka śpiewu może pomóc uczyć się radzić sobie z małymi niepowodzeniami, trudnościami, oparta jest też na tworzeniu relacji nauczyciel – uczeń, co również w przypadku niektórych osobowości może pokazywać pewne nieprawidłowości, śpiew uczy systematyczności i daje motywację do działania i życia. Właśnie dla takich małych przyjemności warto wstać z łóżka. Oczywiście każda osoba jest inna, potrzebuje indywidualnego podejścia, prowadzenia zajęć czy nawet innej muzyki.
Terapia śpiewem dla osób wrażliwych. Każdy z nas jest inny, lecz są takie osoby, które otrzymały szczególny dar (choć w dzisiejszych czasach jego przyjęcie bywa trudne) którym jest ogromną wrażliwość: na sztukę, piękno, muzykę, obraz, odczucia, przeżycia, miłość, przyjaźń, ale także cierpienie, ból, smutek. Jeśli jesteś osobą bardzo wrażliwą to wiesz, że choć Twoje życie bywa bardzo emocjonujące, barwne, to codziennie musisz zmagać się ze swoimi demonami, z natłokiem emocji, myśli, odczuć, a także brakiem zrozumienia ze strony bliskich Ci osób, dla których “jesteś zbyt emocjonalny”, “mógłbyś zachowywać się jak prawdziwy mężczyzna” lub “jak zawsze przesadzasz”. Brzmi znajomo, prawda? Choć życie bywa trudne, skomplikowane, związane jest z licznymi rozczarowaniami, smutkami, wylanymi łzami i uczuciem pustki, której nie da się niczym wypełnić, to jednak warto znaleźć miejsce, gdzie można pozwolić sobie na wylanie tych emocji, okazanie ich w całości, bez ukrywania tych dziwnych i przesadzonych, bez zakładania maski, gdzie można być sobą, czuć siebie i to wszystko co nosi się w sercu, a mocno ciąży w codzienności. Warto poszukać, by znaleźć ludzi, którzy czują tak mocno jak Ty i choć z pozoru są zupełnie normalni, z pozoru mają zwykłe (często ułożone) życie, wykonują standardowe zawody, mieszkają obok, to jednak są wyjątkowi, bo widzą, słyszą, ale przede wszystkim czują i myślą więcej niż inni. Są wrażliwi, empatyczni i często nie mogą pogodzić się z rzeczywistością, która przytłacza, choć z całego serca się starają być “normalni” i “zwyczajni”, lecz mają świadomość tego, że nie są zwykłymi ludźmi, że potrzebują więcej – więcej odczuć, więcej uwagi, więcej wrażeń – więcej od życia.
Śpiewając możesz na chwilę przenieść się tam, gdzie pragniesz – możesz być w tym miejscu, które jest bliskie Twemu sercu, w którym zawsze czujesz ulgę, spokój i powracającą harmonię. Śpiewając możesz czuć wszystkie emocje, także te, które od tak dawna skrywasz w sobie, możesz czuć tę tęsknotę za miłością, smutek z powodu straty kogoś bliskiego czy rozgoryczenie Twoją rzeczywistością. Śpiewając możesz poczuć jakby ktoś obejmował Cię czule swoimi ramionami, zszywał cudowną nicią Twoje poranione serce czy wlewał w głowę myśli, które koją. Śpiewając możesz spojrzeć na siebie, widzieć siebie takim, jaki naprawdę jesteś, tak prawdziwie – możesz dostrzec swoje piękno, zalety czy poczuć się wyjątkowo. Śpiewając możesz przytulać swoje wewnętrzne dziecko, możesz być z sobą i uczyć się opiekować swoim wewnętrznym dzieckiem.
Śpiewając możesz przenieść się do piękniejszego świata, takiego wymarzonego i wyśnionego. Śpiew ma wielką moc i może uleczyć Twoje serce, ukoić i napełnić energią. Śpiew ma terapeutyczną moc. Jeśli czujesz, że potrzebujesz terapii muzyką, poszukujesz sposobu na ukojenie nerwów, odnalezienie wewnętrznego spokoju, prawdziwego ja czy pozbycie się kompleksów – śpiew może Ci pomóc.
POLECAMY
Prosimy o cierpliwość. Strona w budowie