top of page

USTAWIENIA HELLINGERA

Zrzut ekranu 2020-11-14 o 20.49.36.png
srednio-ujeta-grupa-kobiet.jpg

Najważniejszym zaÅ‚ożeniem w ustawieniach systemowych Hellingera jest stwierdzenie, że za psychiczne problemy jednostek odpowiadajÄ… trudnoÅ›ci w rodzinie, a przede wszystkim zaburzone relacje rodzinne. OczywiÅ›cie takie przesÅ‚anki sÄ… również charakterystyczne dla innych metod, na przykÅ‚ad systemowej, jednak Hellinger w swoich zaÅ‚ożeniach poszedÅ‚ znacznie dalej.

Autor metody uznaje, że wszelkie problemy sÄ… zwiÄ…zane nie tylko z nieprawidÅ‚owymi relacjami z żyjÄ…cymi czÅ‚onkami rodziny, ale także tymi zmarÅ‚ymi i to z kilku poprzednich pokoleÅ„. WedÅ‚ug niego na pacjentów wpÅ‚ywajÄ… również pewne ukryte fakty, na przykÅ‚ad choroba rodzica lub romans brata. Hellinger chce przywrócić Å‚ad w rodzinie, nakÅ‚aniajÄ…c do poprawiania relacji miÄ™dzy poszczególnymi osobami, a także do utrzymania bliskich wiÄ™zi.

Metoda ustawieÅ„ systemowych jest okreÅ›lana jako terapia systemowa, jednak pojÄ™cie systemu jest tu rozumiane specyficznie, inaczej niż w „tradycyjnych” terapiach tego rodzaju. Jaka jest specyfika ustawieÅ„ systemowych? SÄ… trzy najbardziej charakterystyczne elementy tej terapii. Po pierwsze, ustawienia wykorzystujÄ… w terapii pewne procesy, które dawniej zostaÅ‚yby z pewnoÅ›ciÄ… okreÅ›lone jako parapsychologiczne. W istocie jednak sÄ… to powtarzalne i powszechne zjawiska. Chodzi mianowicie o zjawisko reprezentacji, za które odpowiada tzw. wiedzÄ…ce pole. Po drugie, ustawienia systemowe stwierdzajÄ…, iż w systemie klienta istotne sÄ… prócz osób żyjÄ…cych, także osoby zmarÅ‚e (funkcjonujÄ…ce nie tylko jako wspomnienia żyjÄ…cych czÅ‚onków systemu, lecz jakby w formie niezależnej „egzystencji”). Po trzecie, charakter systemu rodzinego oraz sposób jego oddziaÅ‚ywania na klienta, sugerujÄ… istnienie osobnego rodzaju czynników psychologicznych, które można okreÅ›lić mianem "pozaÅ›wiadomych". W  teorii Hellingera – wystÄ™puje wcielanie siÄ™ w innÄ… osobÄ™, istotna jest przestrzeÅ„, mowa jest o przejÄ™tych wzorcach oraz o miÄ™dzypokoleniowym prawie wyrównania i przejmowaniu cudzej winy.

Terapia Hellingera zajmuje siÄ™ nie tylko osobami z klinicznie okreÅ›lonymi problemami psychicznymi, ale także wszelkimi osobami przeżywajÄ…cymi życiowe trudnoÅ›ci. PodstawowÄ… technikÄ… pracy jest ustawienie rodzinne (ustawienie systemu rodzinnego). Odbywa siÄ™ ono z udziaÅ‚em reprezentantów, którzy zastÄ™pujÄ… czÅ‚onków rodziny klienta w grupie lub na figurkach. Odczucia i wypowiedzi reprezentantów pozwalajÄ… na ujawnienie ukrytych zależnoÅ›ci w rodzinie.

Celem metody ustawieÅ„ rodzinnych jest ujawnienie oraz transformacja nieÅ›wiadomych siÅ‚ panujÄ…cych w systemie rodzinnym klienta, które – zdaniem terapeutów ustawiajÄ…cych - powodujÄ… problemy życiowe oraz dolegliwoÅ›ci psychiczne i fizyczne. Podstawowym czynnikiem patogennym jest uwikÅ‚anie. „UwikÅ‚anie oznacza, że ktoÅ› w rodzinie nieÅ›wiadomie podejmuje los starszego jej czÅ‚onka i żyje wedÅ‚ug tego wzorca”. UwikÅ‚ana jednostka realizuje elementy drogi życiowej bÄ…dź osobowoÅ›ci (emocjonalnoÅ›ci, postawy) innego czÅ‚onka jej szeroko rozumianej rodziny. Dokonywane w życiu wybory, losy zwiÄ…zków, samopoczucie, a nawet choroby somatyczne sÄ… zdeterminowane lub wspóÅ‚ksztaÅ‚towane przez rodowe uwikÅ‚ania.

Zdarzeniem, które leży u podÅ‚oża uwikÅ‚aÅ„ jest wykluczenie kogoÅ› z systemu rodzinnego. Podstawowym prawem w systemie rodzinnym jest bowiem prawo przynależnoÅ›ci. Wykluczenie może siÄ™ odbyć na wiele sposobów – poprzez pogardÄ™, zatajenie, zapomnienie, brak wdziÄ™cznoÅ›ci lub szacunku do kogoÅ› (na przykÅ‚ad: ukrycie informacji o rodzicu biologicznym; odrzucenie ojca dziecka; brak szacunku wobec byÅ‚ego partnera; nie wliczanie do rodzeÅ„stwa wczeÅ›nie zmarÅ‚ego dziecka). Postać osoby wykluczonej uzyskuje szczególnie silne znaczenie, a w systemie pojawia siÄ™ rodzaj presji, aby któryÅ› z czÅ‚onków rodu wziÄ…Å‚ na siebie los wykluczonego i zaczÄ…Å‚ go reprezentować. Osoba uwikÅ‚ana niejako na powrót (w sposób nieÅ›wiadomy) wprowadza go do systemu rodzinnego.

SiÅ‚y sprzeciwiajÄ…ce siÄ™ wykluczaniu, Hellinger nazywa sumieniem grupowym. Sumienie grupowe (klanowe) nie jest sprawiedliwe, dba o wczeÅ›niejszych kosztem późniejszych. ZasiÄ™g jego dziaÅ‚ania wyznacza granice systemu rodzinnego, który jestyngero wspólnotÄ… powstałą na przestrzeni kilku pokoleÅ„ (na ogóÅ‚ trzech, czterech). Należą do niego:

  1. dziecko i jego rodzeństwo (także przyrodnie oraz zmarłe i martwo urodzone),

  2. rodzice i ich rodzeństwo (przyrodnie, zmarłe, martwo urodzone),

  3. dzieci rodziców usuniÄ™te w wyniku aborcji,

  4. dziadkowie, niekiedy ktoś z ich rodzeństwa lub rodzeństwa przyrodniego (ale to zdarza się rzadko),

  5. któreÅ› z pradziadków (rzadkość),

  6. ci, którzy w systemie zrobili miejsce dla innych (byÅ‚e żony i mężowie, byli narzeczeni i narzeczone, partnerzy i partnerki),

  7. ci, którzy dziaÅ‚ali dla dobra systemu, a którym staÅ‚a siÄ™ wielka krzywda (np. pracownicy) oraz ci, których kosztem osiÄ…gniÄ™to w systemie znacznÄ… korzyść (np. wydziedziczeni).        

aaaZasadniczÄ… technikÄ… w metodzie Hellingera jest ustawienie systemowe. Jest ono zarazem sposobem diagnozy problemu klienta, jak i najważniejszym elementem terapeutycznym. Celem ustawienia rodzinnego jest uzyskanie dwu obrazów: zawierajÄ…cego informacjÄ™ o podÅ‚ożu problemów klienta, oraz wskazujÄ…cego i wywoÅ‚ujÄ…cego rozwiÄ…zanie.

 POLECAMY 

Prosimy o cierpliwość. Strona w budowie

bottom of page