CHOREOTERAPIA
Choreoterapia to inaczej terapia taÅ„cem. Polega na wykorzystaniu ruchów w rytm muzyki do procesu emocjonalnej, fizycznej i spoÅ‚ecznej integracji. Jej charakterystycznÄ… zasadÄ… jest to, że uczestnicy nie uczÄ… siÄ™ żadnych kroków. Najważniejsza jest improwizacja. Panuje też peÅ‚na dowolność. Terapeuta w żaden sposób nie ocenia poprawnoÅ›ci wykonywanych ruchów.
Choreoterapia opiera siÄ™ na zaÅ‚ożeniu, że ciaÅ‚o i umysÅ‚ czÅ‚owieka sÄ… ze sobÄ… poÅ‚Ä…czone i nie da siÄ™ ich rozdzielić. Poprzez ruch można zaprezentować stan emocjonalny. Również dziÄ™ki niemu na niego wpÅ‚ywamy i dokonujemy zmian w sferze psychicznej. Terapia taÅ„cem jest zatem czÄ™sto wykorzystywana jako wsparcie leczenia psychiatrycznego lub innych metod psychoterapeutycznych. Choreoterapia przeznaczona jest dla wszystkich osób. Na zajÄ™cia może zapisać siÄ™ każdy, kto chce zadbać o dobre samopoczucie psychiczne, rozwijać siÄ™ i poprawić jakość życia. TerapiÄ™ tego typu wykorzystuje siÄ™ we wspomaganiu leczenia wielu schorzeÅ„ i zaburzeÅ„. Wskazania to m.in.:
-
choroby psychiczne (zwłaszcza depresja i schizofrenia),
-
niepełnosprawność intelektualna,
-
ograniczenie sprawności motorycznej,
-
zespóÅ‚ stresu pourazowego,
-
mózgowe porażenie dzieciÄ™ce,
-
choroby neurologiczne (np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona),
-
zaburzenia odżywiania,
-
uzależnienia,
-
zaburzenia osobowości,
-
żałoba,
-
autyzm,
-
choroby onkologiczne.
Na choreoterapiÄ™ możesz siÄ™ zapisać, jeżeli dokucza ci niska samoocena, brakuje ci pewnoÅ›ci siebie lub z różnych przyczyn czujesz siÄ™ wykluczony spoÅ‚ecznie. Na co pomaga terapia taÅ„cem? Terapia taÅ„cem pozwala odzyskać harmoniÄ™ miÄ™dzy ciaÅ‚em i umysÅ‚em. Poprzez ruch i muzykÄ™ można dążyć do poznania siebie, a także nauczyć siÄ™ komunikować swoje emocje i potrzeby. Poddanie siÄ™ taÅ„cowi powoduje, że relaksujemy siÄ™, pozbywamy siÄ™ wewnÄ™trznych blokad, negatywnych myÅ›li, a także lÄ™ków i napiÄ™cia psychicznego. Zaczynamy też odczuwać przyjemność, jakÄ… dajÄ… taniec i muzyka. Wielu osobom pomaga to zapomnieć na pewien czas o chorobie. Choreoterapia pozwala na uÅ›wiadomienie sobie negatywnych wydarzeÅ„ i przeżyć, które mogÅ‚y mieć wpÅ‚yw na ksztaÅ‚towanie siÄ™ osobowoÅ›ci i obecne problemy. DziÄ™ki niej możemy pozbyć siÄ™ wstydu zwiÄ…zanego z rozmowÄ… z psychoterapeutÄ… lub psychiatrÄ…. Brak ocen i peÅ‚na możliwość wyrażenia siebie powodujÄ…, że wzrasta samoocena.
Terapia taÅ„cem to również bardzo ważny ruch, zwÅ‚aszcza przy chorobach neurologicznych. DziÄ™ki niemu poprawia siÄ™ sprawność motoryczna i postawa ciaÅ‚a, zwiÄ™ksza siÄ™ ruchomość w stawach, wzmacniajÄ… siÄ™ mięśnie. Choreoterapia pozwala także lepiej poznać swoje ciaÅ‚o i jego możliwoÅ›ci.
Jak wyglądają zajęcia z choreoterapii?
ZajÄ™cia z choreoterapii mogÄ… odbywać siÄ™ indywidualnie lub grupowo, jednak nawet w przypadku wiÄ™kszej liczby uczestników jest miejsce na indywidualizm i improwizacjÄ™. Każda osoba na terapii jest traktowana holistycznie i indywidualnie. Nie jest także do niczego zmuszana – jeżeli w danej chwili nie ma ochoty na ruch, nie musi go wykonywać. Choreoterapia może odbywać siÄ™ na oddziaÅ‚ach szpitalnych, a także w domach opieki, domach dziecka i oÅ›rodkach leczenia uzależnieÅ„.
Uczestnicy zajęć z choreoterapii mogÄ… taÅ„czyć solo, w parach, w czteroosobowych grupach lub ustawieni w kole. Każda kombinacja ma inny cel terapeutyczny (np. nawiÄ…zanie kontaktu z innymi, wspóÅ‚dziaÅ‚anie, zwiÄ™kszenie poczucia bezpieczeÅ„stwa). Terapeuci uczÄ… podstawowych kroków tradycyjnych taÅ„ców ludowych, towarzyskich i pochodzÄ…cych z innych kultur. Jednak sÄ… one jedynie wskazówkÄ… i podÅ‚ożem do wykonywania ruchów. Na zajÄ™ciach z choreoterapii nie tylko siÄ™ taÅ„czy, ale także wykonuje różnego rodzaju zabawy i ćwiczenia ruchowe.
POLECAMY
Prosimy o cierpliwość. Strona w budowie