MASAŻE


Masaż leczniczy polega na ręcznej, mechanicznej stymulacji tkanek organizmu przez skórę masowanego. W odróżnieniu od masażu klasycznego, masaż leczniczy może być momentami bolesny. Do zabiegu bardzo często nie używa się olejków czy maści rozgrzewających. Typowy masaż obejmuje wiele różnych technik, np. oklepywanie, głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, a nawet wibracje. Jednak o ile przy zwykłym masażu najczęściej chodzi o efekt relaksacyjny lub pobudzający, o tyle masaż leczniczy ma na celu osiągnięcie określonego celu terapeutycznego. Istotną różnicą pomiędzy tymi masażami jest czas trwania terapii.
W masażu leczniczym oddziałuje się głównie na tkanki miękkie organizmu takie jak: skórę, powięzi, ścięgna, więzadła i mięśnie, dzięki czemu zabieg stanowi ulgę w bólu. Początkowo masaż może być bolesny ze względu na dolegliwości, z którymi pacjent się zgłosił, w ramach kolejnych masaży napięcie się zmniejsza, ból ustępuje, poprawia się trofika a masaż staje się przyjemniejszy dla pacjenta, dając uczucie relaksu. Może być on wykonywany jako pojedynczy zabieg, ale aby odniósł zamierzony skutek najlepiej wykonywać go w serii (przeważnie 10 masaży), aby całkowicie uśmierzyć ból i przyspieszyć regenerację organizmu po kontuzji.
Dolegliwości pacjenta, w których masaż leczniczy jest szczególnie wskazany: ból i sztywność odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub odcinka krzyżowego, dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe lub przeciążeniowe, ból szyi, karku, głowy, ból odcinka piersiowego, rwa kulszowa (ból promieniujący z okolicy lędźwiowej do pośladka, tylnej powierzchni uda, łydki albo stopy), rwa barkowo – ramienna (ból promieniujący wzdłuż kończyny górnej aż do palców ręki), ucisk na korzenie nerwowe, tzw. „wypadnięcie” dysku, sztywność po wstaniu z łóżka, ograniczenie ruchomości stawów, przykurcze mięśniowe, drętwienie, mrowienie palców u rąk i stóp, ból nasilający się podczas podnoszenia przedmiotów.
POLECAMY
Prosimy o cierpliwość. Strona w budowie