top of page

MEDYCYNA FUNKCJONALNA

family-gbedc138a0_640_edited.jpg
Projekt bez nazwy (1).png

Medycyna funkcjonalna (z ang. functional medicine) to innowacyjny, spersonalizowany, oparty na dowodach naukowych, kompleksowy system opieki zdrowotnej. Skupia on swoją uwagę w szczególności na przyczynach chorób przewlekłych i zaburzeń funkcji organizmu, stawiając w centrum zainteresowania pacjenta i jego dolegliwości, łącząc elementy medycyny klasycznej z holistycznym podejściem do zdrowia.

Głównym celem medycyny funkcjonalnej jest precyzyjna identyfikacja i modyfikacja czynników, które mają kluczowy wpływ na nasze zdrowie i długość życia. Badania wskazują, że nawet 80-90% wszystkich chorób przewlekłych jest wynikiem nieodpowiedniego stylu życia, czyli elementów takich jak nieprawidłowe odżywianie, brak aktywności fizycznej, chroniczny stres czy nieoptymalny ilościowo i jakościowo sen.

Medycyna funkcjonalna koncentruje się na tych elementach, wprowadzając wielokierunkowe zmiany mające na celu zatrzymanie procesu chorobowego, uwolnienie od dolegliwości, przywrócenie harmonii oraz wsparcie naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu, jak również stymulowanie długowieczności.
W ramach medycyny funkcjonalnej pacjenci otrzymują spersonalizowane plany leczenia, uwzględniające ich indywidualne potrzeby, możliwości oraz cele zdrowotne. Aby zidentyfikować główne przyczyny problemów zdrowotnych lekarze medycyny funkcjonalnej zbierają szczegółowy wywiad, analizując szeroki zakres czynników, między innymi takich jak nawyki żywieniowe, stan emocjonalny czy aktywność ruchowa. Następnie opracowują indywidualne strategie leczenia, obejmujące modyfikacje stylu życia, niejednokrotnie wspomagane farmakoterapią klasyczną lub suplementacyjną.

Medycyna funkcjonalna łączy w sobie elementy medycyny klasycznej, takie jak nowoczesna diagnostyka laboratoryjna, obrazowa oraz farmakoterapia, z holistycznym podejściem, które uwzględnia całą osobę i jej styl życia. Nie odrzuca tradycyjnych metod medycznych, tylko poszukuje integracji różnych podejść, aby zapewnić spersonalizowane i kompleksowe leczenie oraz najwyższą możliwą skuteczność terapii.

 

Według badań naukowych 80-90% wszystkich chorób przewlekłych możemy uniknąć poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia, tym samym skuteczność medycyny funkcjonalnej w prewencji schorzeń cywilizacyjnych jest bezkonkurencyjna. Jednocześnie pojawia się coraz więcej doniesień udowadniających równorzędność, a wielokrotnie wyższość interwencji z zakresu medycyny funkcjonalnej w porównaniu z klasyczną farmakoterapią lub leczeniem inwazyjnym. Dodatkowo optymalizacja stylu życia bardzo rzadko wywołuje skutki uboczne, a najczęstszym ich powodem jest niedostosowanie zaleceń do możliwości organizmu pacjenta. 

Medycyna funkcjonalna daje pacjentom kontrolę nad własnym zdrowiem i procesem leczniczym, stawiając nacisk na profilaktykę i promocję zdrowego stylu życia, a nie tylko maskowanie objawów chorobowych. Dzięki temu pacjenci mogą poprawić swoje samopoczucie, zwiększyć poziom energii, uwolnić się od dolegliwości, jak również w istotnym stopniu redukować ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych oraz cieszyć się zdrowiem fizycznym i umysłowym przez długie lata.
.

 POLECAMY 

lek. Agnieszka Górecka-Dolny

medycyna funkcjonalna
specjalność praca z jelitami

IMG_9807x.JPG

Lekarka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, specjalistka Anestezjologii i Intensywnej Terapii, współzałożycielka Instytutu Medycyny Funkcjonalnej.

Z powodu zamiłowania do medycyny funkcjonalnej uczestniczyła  w licznych szkoleniach i kursach z zakresu odżywiania, celowanej probiotykoterapii oraz wpływu mikrobiomu na zdrowie człowieka. Zwieńczeniem jej pasji do medycyny wschodu było otrzymanie tytułu Konsultantki Ajurwedy – starodawnej medycyny hinduskiej.

W swojej pracy stawia na integrację różnych metod diagnostyki i leczenia, uwzględniając zarówno najnowsze osiągnięcia medycyny zachodniej jak i liczącą kilka tysięcy lat wiedzę z zakresu Ajurwedy, po to, aby poznać prawdziwą przyczynę chorób i zastosować najskuteczniejsze leczenie.

Do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie i holistycznie, wiedząc, że ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie połączone i nie da się leczyć ciała, zapominając o emocjonalnych aspekcie choroby. Współpracując z pacjentami, stawia na zmiany nawyków, prawidłowe odżywiania i naturalne metody leczenia, minimalizując konieczność stosowania farmakoterapii.

Jej podejście do medycyny pokazuje, że można łączyć tradycyjne metody leczenia z nowoczesnymi po to, aby zapewnić pacjentów jak najlepsze efekty leczenia.

Umów się na wizytę przez stronę www.imf.pl

bottom of page