PRACA Z ODDECHEM


Oddech ma fundamentalne znaczenie. To moc oddechu buduje pierwotną równowagę.
Lecznicze wykorzystanie określonego sposobu oddychania ma swoje początki w medycynie chińskiej oraz medycynie hinduskiej. Jako element systemu leczniczego i medytacyjnego ćwiczenia oddechowe rozwinięto w jodze. W medycynie europejskiej na przydatność ćwiczeń oddechowych zwrócono uwagę pod koniec XIX w. w związku z rozwojem przyrodolecznictwa i gimnastyki leczniczej. W czasie pierwszej wojny światowej zastosowano ćwiczenia oddechowe u chorych po urazach klatki piersiowej i płuc, a począwszy od lat 30. XX wieku były coraz szerzej wykorzystywano je w postępowaniu pooperacyjnym. W 2. połowie XX wieku stają się uznanym składnikiem szeroko pojętego procesu zdrowienia.
Według coraz większej liczby badań techniki oddechowe wspierają zdrowie i przynoszą ulgę przy różnych problemach zdrowotnych – wspierają mózg, zmniejszają ból, obniżają ciśnienie. Oddech uspokaja układ nerwowy, reguluje akcje serca, a nawet zmienia połączenia w mózgu.
Głęboki oddech praktykowany codziennie wprowadza więcej tlenu i przez to pozytywnie wpływa na cały organizm. Podnosząc poziom oksytocyny, dopaminy i prolaktyny oraz obniżając poziom kortyzolu, przywraca równowagę w biochemii mózgu oraz łagodzi stres i depresję, ułatwia usuwanie toksyn i wzmacnia system odpornościowy, dostarcza też ogromną porcję energii..
Korzyści jest jednak więcej. Badania wykazały, że prawidłowe oddychanie zwiększa koncentrację i usprawnia myślenie.
Poprzez świadomy, powolny oddech możesz zmieniać swój nastrój, nauczyć się „wyłączać” gonitwę myśli i przełączać w tryb regeneracji. Spośród wielu technik i umiejętności z radzenia sobie ze stresem, to właśnie świadomy oddech, ma ogromne znaczenie w profilaktyce radzenia sobie ze stresem.
POLECAMY
Prosimy o cierpliwość. Strona w budowie