PRACA Z ODDECHEM


Oddech ma fundamentalne znaczenie. To moc oddechu buduje pierwotnÄ… równowagÄ™.
Lecznicze wykorzystanie okreÅ›lonego sposobu oddychania ma swoje poczÄ…tki w medycynie chiÅ„skiej oraz medycynie hinduskiej. Jako element systemu leczniczego i medytacyjnego ćwiczenia oddechowe rozwiniÄ™to w jodze. W medycynie europejskiej na przydatność ćwiczeÅ„ oddechowych zwrócono uwagÄ™ pod koniec XIX w. w zwiÄ…zku z rozwojem przyrodolecznictwa i gimnastyki leczniczej. W czasie pierwszej wojny Å›wiatowej zastosowano ćwiczenia oddechowe u chorych po urazach klatki piersiowej i pÅ‚uc, a poczÄ…wszy od lat 30. XX wieku byÅ‚y coraz szerzej wykorzystywano je w postÄ™powaniu pooperacyjnym. W 2. poÅ‚owie XX wieku stajÄ… siÄ™ uznanym skÅ‚adnikiem szeroko pojÄ™tego procesu zdrowienia.
WedÅ‚ug coraz wiÄ™kszej liczby badaÅ„ techniki oddechowe wspierajÄ… zdrowie i przynoszÄ… ulgÄ™ przy różnych problemach zdrowotnych – wspierajÄ… mózg, zmniejszajÄ… ból, obniżajÄ… ciÅ›nienie. Oddech uspokaja ukÅ‚ad nerwowy, reguluje akcje serca, a nawet zmienia poÅ‚Ä…czenia w mózgu.
GÅ‚Ä™boki oddech praktykowany codziennie wprowadza wiÄ™cej tlenu i przez to pozytywnie wpÅ‚ywa na caÅ‚y organizm. PodnoszÄ…c poziom oksytocyny, dopaminy i prolaktyny oraz obniżajÄ…c poziom kortyzolu, przywraca równowagÄ™ w biochemii mózgu oraz Å‚agodzi stres i depresjÄ™, uÅ‚atwia usuwanie toksyn i wzmacnia system odpornoÅ›ciowy, dostarcza też ogromnÄ… porcjÄ™ energii..
Korzyści jest jednak więcej. Badania wykazały, że prawidłowe oddychanie zwiększa koncentrację i usprawnia myślenie.
​
Poprzez Å›wiadomy, powolny oddech możesz zmieniać swój nastrój, nauczyć siÄ™ „wyÅ‚Ä…czać” gonitwÄ™ myÅ›li i przeÅ‚Ä…czać w tryb regeneracji. SpoÅ›ród wielu technik i umiejÄ™tnoÅ›ci z radzenia sobie ze stresem, to wÅ‚aÅ›nie Å›wiadomy oddech, ma ogromne znaczenie w profilaktyce radzenia sobie ze stresem.
POLECAMY
Prosimy o cierpliwość. Strona w budowie