top of page

METODA EFT

Zrzut ekranu 2023-07-11 o 19.47.17.png
Zrzut ekranu 2023-07-20 o 18.29.10.png

EFT, skrót od Emotional Freedom Techniques – po polsku Techniki Emocjonalnej Wolności , jest metodą uwalniania emocji – a więc szeroko pojętego stresu.  Łączy w sobie wiedzę psychologiczną i najważniejsze koncepty Medycyny Chińskiej -wiedzę na temat meridianów i punktów akupunkturowych. Jest czasem nazywana żartobliwie psychologiczną akupunkturą. Opukiwanie harmonizuje umysł i ciało, przywraca organizm do równowagi. Obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) przez co obniża stres i redukuje jego objawy, a te potrafią być przeróżne, a to z czasem przekłada się na zdrowsze komórki i wyższą odporność.Stosowanie EFT pozwala między innymi poczuć się lepiej ze sobą, być spokojniejszym i bardziej zadowolonym z życia, odkryć swój potencjał i doprowadzić do zmian których pragniemy. Metoda ta jest znana od lat 90 XX wieku. Jest wykorzystywana nie tylko przez coachów czy szeroko pojętych trenerów, ale również przez psychologów i psychiatrów do leczenia różnego rodzaju zaburzeń.

Samo EFT jest najczęściej kojarzone z opukiwaniem, tappingiem. I na tym też polega – w tej metodzie opukujemy konkretne punkty akupunkturowe na ciele stukając w nie koniuszkami palców a jednocześnie wypowiadamy zdania związane z problemem i skupiamy się na nim. Punkty te odpowiadają końcówkom meridianów, czyli kanałów energetycznych w naszym ciele. Wiedza o nich wywodzi się z Medycyny Chińskiej, opisane ok 5000 lat temu stanowią podstawę akupunktury i akupresury. W EFT wykorzystujemykońcówki głównych meridianów używając zawsze ten sam zestaw punktów (1 do tzw ustawienia i 9 do rundek). Jednak zamiast igieł, używamy palców. Takie mechaniczne działanie za pomocą uderzeń oddziaływuje na system energetyczny jednocześnie aktywując różne struktury mózgu. Pobudzamy w ten sposób system do odblokowania emocji, a kiedy je w końcu odczujemy / uwolnimy, przywracamy swobodny przepływ i harmonię.

 

 

 

 

 

 

Istnieje wiele dowodów naukowych, zainteresowanych odsyłam do książki „EFT dla zdrowia” dr Peta Stapleton. Jest to wspaniałe kompendium wiedzy naukowej na temat metody EFT, zestawia ponad 100 badań klinicznych które potwierdzają działanie EFT. 

 POLECAMY 

Prosimy o cierpliwość. Strona w budowie

bottom of page